A borcsomagolás szerepe a fenntarthatóságban

Egyre nagyobb hangsúlyt kap a fenntartható életmód, a gazdaságosság és a szőlészet-borászat egyre szigorúbb környezetvédelmi szabályozásai. Ennek ellenére a borászatban használt csomagolástechnológiáról még mindig keveset hallani, pedig ennek is szerves részét kellene képeznie a fenntarthatósági törekvéseknek.

A csomagolás a borágazat egyik legnagyobb környezeti terheléssel járó tényezője, hiszen előállítása jelentős mennyiségű energiát és nyersanyagot igényel, ráadásul a szállítás során is növeli a karbonlábnyomot. Éppen ezért kulcsfontosságú, hogy a borászatok fenntarthatóbb csomagolási megoldásokat keressenek.

De milyen irányba indulhatunk el? Milyen lehetőségeink vannak, ha szeretnénk minimalizálni termékeink környezeti hatását, és olyan csomagolást választani, amely a lehető legkisebb terhet rója a vásárlókra és a környezetre?

A csomagolás nem csak a bor védelmét szolgálja, hanem jelentős hatással bír a környezetre. Ugyanakkor szeretnénk egyensúlyt is teremteni a minőség, esztétika és fenntarthatóság között. Ez nehéz feladat, mert senkinek nem tudunk 100 %-ban megfelelni és lehet egyelőre nem is létezik a tökéletes megoldás erre.

Ebben a cikkben bemutatok pár, csomagolási trendet, amelyek környezetbarát alternatívákat kínálnak.

1. Könnyített üvegpalackok

A hagyományos borosüvegek előállítása és szállítása jelentős ökológiai lábnyomot hagy maga után. A könnyített üvegpalackok ugyanazt a funkciót látják el, de kevesebb nyersanyagot igényelnek, és csökkentik a szállítási költségeket is. Például a Torres borászat Spanyolországban már 15-20%-kal könnyebb palackokat használ, így jelentős mennyiségű CO2-kibocsátást takarít meg. Bevallom, nekem nagyon tetszenek a nehezebb, sötétebb burgundi típusú palackok. Ilyen palackokkal első körben Somlón és pár natúr borásznál találkoztam. Igen, nagyon szépek és elegáns stílusúak, de jóval nehezebbek, mint az átlagos burgundi palackok.

2. Újrahasznosított és alternatív anyagok

A borcsomagolásnál egyre több borászat tér át az újrahasznosított üvegre, papírra vagy más fenntartható anyagokra. Ez leginkább külföldre igaz. Nemrég találtam rá, egy igazán izgalmas és érdekes innovációs termékre a Frugal Bottle-re.

A Frugal Bottle, egy brit innováció, amely 94%-ban újrahasznosított papírból készül, belső biopolimer béléssel, így teljes mértékben lebomló és újrahasznosítható. Ötször könnyebb és vagy 77%-al kevesebb műanyagot tartalmaz, mint egy átlagos PET, így hatszor kevesebb karbonlábnyomot tudhatunk magunk mögött.

3. PET és alumínium palackok

Nyugodtan meg lehet kövezni, hogy szóba hozom a PET palackokat és tudom, hogy a borász világban sokan idegenkednek a műanyag palackoktól, bár még ma is használják őket, főleg kis borászatokban. Igen, nem valami elegáns, viszont létezik egy magas minőségű, újrahasznosítható PET palack család is, amely jelentős súlycsökkentést és alacsonyabb karbonlábnyomot kínálnak. Herczeg Ágnes tartott 2 évvel ezelőtt erről egy előadást, ami engem is meglepett, de számok magukért beszélnek. Itt ér az a szabály, hogy valamit-valamiért. Lehet, hogy nem néz ki esztétikusan, de segítünk vele a környezetünknek.

Alamíniumpalackok

Az alumíniumpalackok használata egyre jobban elterjedt az utóbbi időkben, még itthon is, mert nemcsak könnyűek és tartósak, hanem szinte teljes mértékben újrahasznosíthatók is, így egyre több borászat használja őket.

4. Bag-in-Box (BiB) megoldások

A dobozos bor nemcsak praktikus, hanem környezetbarát alternatíva is, – igaz én kicsit ódzkodom tőle -, de a BiB csomagolások akár 80%-kal kevesebb karbonkibocsátással járnak, mint az üveges társaik, és hosszabb eltarthatóságot biztosítanak a bor számára. Különösen alkalmasak a hétköznapi borfogyasztásra és vendéglátóhelyek számára. Itthon az Ostoros borászat, a Takler, Koch borászatok is használnak Bag-in Box-ot. Neked mi a véleményed róla?

5. Újratölthető és betétdíjas rendszerek

Németországban és Franciaországban már több borászat kísérletezik a betétdíjas rendszerrel, amely során a vásárlók visszavihetik az üres palackokat, amelyeket újratöltenek. Ez nemcsak a hulladék mennyiségét csökkenti, hanem erősíti a fogyasztók környezettudatos gondolkodását is. Erre a módszerre kevesebb esélyt látok itthon, főleg mert mi kicsit lusták is vagyunk. Bár lehet csak edukáció kérdése.

6. Komposztálható és lebomló csomagolások

Egyes borászatok kísérleteznek biológiailag lebomló csomagolásokkal, például cukornádalapú műanyagokkal vagy gombaalapú alternatívákkal. Ezek az innovációk még gyerekcipőben járnak, de hosszú távon fenntartható alternatívát jelenthetnek.

Zárszó: Merre tovább?

A fenntartható borcsomagolás nem csupán trend, hanem elkerülhetetlen lépés a jövő borászatában. A fogyasztók egyre inkább keresik a környezettudatos termékeket, és a borászatoknak is lépést kell tartaniuk ezzel a változással. Legyen szó könnyített üvegről, bag-in-box megoldásokról vagy akár teljesen új innovációkról, minden apró lépés hozzájárulhat egy zöldebb borászati világhoz.

A kérdés már csak az: te melyik fenntartható megoldást választanád a következő palack borodhoz? Engem tényleg érdekel a véleményed ebben a témában.

Írj nyugodtan: devaborok@gmail.com címre vagy keress meg Instagramon és kövess be!

Ja majdnem elfelejtettem, készítettem egy kérdőívet, ami ha még nem töltöttél ki, légyszíves tedd meg, sőt továbbíts olyan ismerősödnek is, akit érdekelhet!

Katt ide! -> https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeJA_OCDZi5aeh3ymj2GE3s8dSJkvF-GGX2esBEoYUuqmZ0eA/viewform?usp=header

Similar Posts